Zeytinyağı ve Sağlık

Zeytinyağının Kimyasal Bileşimi ve İçeriğinde Bulunan Polifenol Maddesinin Gücü:

Öncelikle, zeytinyağının kimyasal bileşimi zeytin tanelerinin kırılmasından tutun, sıkım aşamasında kullanılan kazanının ısıtılma oranlarına kadar zeytinyağı elde etme yöntemlerinin tüm aşamalarına bağlıdır. Bilinçli tüketiciler olarak bu bileşimin içerisinde en çok dikkat etmemiz gereken madde polifenol denilen zeytinyağında da bulanan ve vücudumuzda antioksidan etki gösteren kimyasal bileşiklerdir.

 • Zeytinyağındaki polifenol bileşiklerin miktarı 50-1000 mg/1 kg arasında değişmektedir.
 • En yüksek polifenol miktarı sadece fiziksel işlem gördüğü için natürel sızma zeytinyağında bulunur, en düşük miktar ise rafine zeytinyağında bulunur.
 • Yağdaki polifenol miktarını arttırmak için bazı firmaların rafine zeytinyağı ile natürel birinci zeytinyağını karıştırıp piyasaya sürdüğü bilinmektedir. O yüzden zeytinyağı alırken besin ögeleri en yüksek olan natürel sızma zeytinyağı tercih edilmelidir. 

Ayrıca, zeytinyağı tüketimi ile hayvanlarda ve insanlarda kanser insidansının bir diğer adıyla “kanser görülme sıklığının” düştüğünü gösteren birçok rapor bulunmaktadır. Unutulmamalıdır ki; kanser oluşumunun en büyük tetikleyicisi oksidatif etkilerin hücresel düzeyde gerçekleştirdiği mutasyonlar ve DNA hasarlarıdır. İşte bu hasarlar sonucu oluşan kötü huylu tümörlerin artışına kanserleşme denir.

 • Zeytinyağındaki antioksidanlar, kan hücrelerinin negatif etkilerden korunmasını sağlar.
 • Zeytinyağı doymamış yağ asitleri içerir, bu asitler de yeni serbest radikal oluşumunu engeller. Dolayısıyla zeytinyağı kalp-damar sağlığı açısından önemli bir ürün haline gelir.
 • Ayrıca zeytinyağındaki ana fenolik bileşik olan hidroksitirozolün, koroner arter hastalıkları riskini ve ateroskleroz yani damar sertliği oluşma riskini azalttığı araştırmalarla ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (European Food Safety Authority ya da EFSA) günde 5 mg hidroksitirozol tüketilmesini önermektedir. Bu miktarda hidroksitirozol alabilmek için günde en az 20 gram natürel sızma zeytinyağı tüketilmesi gerekmektedir. 

 

ZEYTİNYAĞININ MUCİZEVİ FAYDALARI:

1-KARACİĞERİ TEMİZLER:

Karaciğer tüm vücudumuzu temizlemekte görevlidir. Zeytinyağı da karaciğeri. Vücudumuza giren toksinleri karaciğer salgılarıyla temizler. Zeytinyağı da karaciğerin fonksiyonunun artmasına yardımcı olur.

2-SİNDİRİMİ DÜZENLER:

Zeytinyağı yüksek oranda antioksidan içerir. Bu da sindirim sisteminizi düzenler ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Günde bir yemek kaşığı oranında zeytinyağı tüketmeniz durumunda sindirim sisteminiz düzenlenecektir.

3-METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR:

Zeytinyağı tüketmeniz metabolizmanızı hızlandırır ve kilo vermenizi sağlar. Her gün zeytinyağlı salata tüketmeniz ve bunu öğün haline getirmeniz durumunda formunuzu korumanıza yardımcı olacaktır.

4-KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR:

Zeytin, yüksek oranda kalsiyum içerir. Kalsiyum kemiklerin yapı taşıdır. Bitkisel yağ olan zeytinyağı kemikleri güçlendirir ve korur. Zeytinyağı mineral bakımından da zengindir onun bu etkisi kemiklerin güçlenmesine katkı sağlar.

5-CİLDİ KORUR:

Cildi korur ve yaşlanmayı geciktirir. Güzelleştirir ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanızı sağlar. Makyaj malzemelerine karşın cildi kimyasallara karşı korur.

6-SAÇ BAKIMINA ETKİSİ:

Zeytinyağı saç bakımına da faydalıdır. Birçok saç bakım ürünlerinin içeriğinde zeytinyağı mevcuttur. Zeytinyağını saçınıza duştan önce 15-20 dakika bekletirseniz saç dökülmesini azaltır ve canlı gözükmesini sağlar.

7- DİYABETE ETKİSİ:

Zeytinyağı, kan şekeri seviyesini düşürür. Diyabet hastaları için insülin görevi görür ve sorunlara pozitif etki sağlar.

8-KAN BASINCINI DÜZENLER:

Kan basıncını düzenler ve bu da tansiyonunuzun normal seviyede olmasını sağlar.

9-STRESİ AZALTIR:

Günde bir miktar zeytinyağı tüketmek, yorucu ve stresli hissettiğiniz zamanlarda size destek sağlayacaktır. Zeytinyağı aynı zamanda vücudunuzun enerjisini korur ve size canlılık katar.

10-KOLESTEROLÜ DENGELER:

Zeytinyağı kötü huylu kolesterol yüksekliği ile savaşır ve vücuttaki yüksek trigiliserit riskini azaltır.

TARİHİN BİLİNEN EN ESKİ DEZENFEKTANI: ZEYTİNYAĞLI SABUN!

KİRE YAPIŞIP ARINDIRIYOR!

 • Zeytinyağı sabunu, her şeyden önce doğal oluşu ve yüksek kir tutma özelliği ile dikkat çeken bir temizlik ürünüdür.
 • Zeytinyağı doğal yapısı gereği tekli doymamış yağlara sahiptir.
 • Tekli doymamış yağlar ise sabunun temizleme gücünü çok daha fazla artırmaktadır.
 • Zeytinyağı sabunu elinizdeki kire direkt olarak yapışır. Doymamış olduğu için de o kiri oradan söküp alıp sizin üzerinizden dışarıya çıkmasını sağlar.
 • Aynı zamanda içinde gliserin olduğu için zeytinyağlı sabunlar elinizi yumuşatarak, herhangi bir şekilde cildinize zarar vermeden temizliğini yapar.
 • Sıklık ile kullanıldığında herhangi bir şekilde elinizde yan etkiye sebebiyet vermezken, yıkadıkça beslenen ve güzelleşen ellere kavuşulmasını sağlar.
 • Bu nedenle Özellikle Uzman Akademisyen ve Hekimler Corona Pandemisi süresince halkımıza zeytinyağlı sabun önermektedirler.